2017 Show Results

 

2017 Miss Outdoors

Miss Congeniality: Carleigh Fraley

Talent: Katherine Bradshaw

2nd Runner Up: Samantha Simmons

1st Runner Up: Katherine Bradshaw

Miss Outdoors: Katelyn Robinson

Decoy Carving

Decorative – Advanced:

3rd Karl Schmidt

2nd Justin Yinger

1st Justin Yinger

2017 Little Miss Outdoors

2nd Runner Up: Emilee Peterson

1st Runner Up: Emma Era

Little Miss Outdoors: Makenzie Hayden

Decoy Carving

Decorative – Novice:

3rd  n/a

2nd George Fox

1st George Fox

2017 Little Mister Outdoors

2nd Runner Up: Michael Mullinix

1st Runner Up: Chase Price

Little Mister Outdoors: Karsten Scheele

Decoy Carving

Contemporary – Advanced

n/a

Decoy Carving

Contemporary – Novice

n/a

Photo Contest

3rd Place: Cohert Wilson

2nd Place: Audrey & Tripp Dent

1st Place: Elihu Owen Jones

Decoy Carving

Working – Advanced

3rd n/a

2nd n/a

1st Edward Dean, Sr.

Muskrat Cooking – Traditional

2nd Place: Cindy Cook

1st Place: Nellie Flowers
Muskrat Cooking – Specialty

3rd Place: Mary Jo Short

2nd Place: Rhonda Aaron

1st Place: Rhonda Aaron

Decoy Carving

Working – Novice

n/a

___________________________________

Decoy Carving

Confidence – Advanced

3rd n/a

2nd n/a

1st Peggy Wroten

Decoy Carving

Confidence – Novice

n/a

Best in Show-Advanced: Justin Yinger

Best in Show – Novice: George Fox

Log Sawing

Business – 3 cuts

Business Name: Crabi Gras

1st Ryan Oberender

1st Daniel Shockley

Log Sawing

School – 1 cut

School Name: n/a

Log Sawing

Civic Organization – 3 cuts

Organization Name: Cambridge Moose

1st Phillip Wallace

1st Chuck Hayward

Log Sawing

Best Overall Time – 3 cuts

1st Phillip Wallace

1st Chuck Hayward

Log Sawing

Audience Challenge – 1 cut

1st Stephen Stack

1st Vance Price

Pole Skinning

2nd Brandon Beville

1st Ryan Oberender

Goose, Duck & Turkey Calling

Goose Call – Beginner w/ Call

3rd Davis Meilhammer

2nd JB Bell

1st Kyle Jackson

Goose, Duck & Turkey Calling

Duck Calling – Beginner w/ Call

3rd JB Bell

2nd Jacob Conn

1st Finley Jones IV

Goose, Duck & Turkey Calling

Goose Call-Beginner w/out Call

3rd n/a

2nd Colton Holliday

1st JB Bell

Goose, Duck & Turkey Calling

Duck Calling – Beginner w/o Call

3rd n/a

2nd  n/a

1st Finely Jones IV

Goose, Duck & Turkey Calling

Goose Call – Junior w/ Call

3rd Michael Andrews

2nd  Michael Nickerson

1st Luke Hattan

Goose, Duck & Turkey Calling

Duck Calling – Junior w/ Call

3rd Michael Andrews

2nd Michael Nickerson

1st Luke Hattan

Goose, Duck & Turkey Calling

Goose Call – Junior w/o Call

3rd n/a

2nd n/a

1st Michael Nickerson

Goose, Duck & Turkey Calling

Duck Calling – Junior w/o Call

3rd  n/a

2nd  n/a

1st Michael Nickerson

Goose, Duck & Turkey Calling

Goose Call- Senior w/ Call

3rd Trevor Shannahan

2nd Justin Culver

1st Denny Hall

Goose, Duck & Turkey Calling

Duck Calling – Senior w/ Call

3rd Teddy Hoover

2nd Trevor Shannahan

1st Dave Bloodsworth

Goose, Duck & Turkey Calling

Goose Call – Senior w/o Call

3rd Tyler Thompson

2nd Billy Jones

1st John Taylor

Goose, Duck & Turkey Calling

Duck Calling – Senior w/o Call

3rd Al Dager

2nd Josh Taylor

1st John Taylor

Goose, Duck & Turkey Calling

Turkey Calling – Junior w/ Call

3rd n/a

2nd Colton Holliday

1st Finley Jones IV

Goose, Duck & Turkey Calling

Turkey Calling – Senior w/ Call

3rd Al Dager

2nd Denny Hall

1st Trevor Shannahan

Goose, Duck & Turkey Calling

Turkey Calling – Junior w/o Call

3rd n/a

2nd n/a

1st Finley Jones IV

Goose, Duck & Turkey Calling

Turkey Calling – Senior w/o Call

3rd n/a

2nd n/a

1st Josh Taylor

Children’s Race: Fish (6-8 yrs)

n/a

Oyster Shucking

2nd n/a

1st Arreal Tilghman

Children’s Race: Fish (9-12yrs)

3rd Maddie Tobat

2nd Tyler Dromeberger

1st Sydney Hughes

Trap Setting

Junior – Gordon Loveless

Senior – Justin Aaron

Corn Shelling

n/a

Raccoon Skinning

Junior

2nd n/a

1st Will Watkins

Muskrat Skinning

Women’s Beginner

n/a

Raccoon Skinning

Senior

2nd Pat Rieber

1st Morgan Bennett

Muskrat Skinning

Men’s Beginner

2nd Matt Minton

1st Brian Dromeberger

Muskrat Skinning

Old Timers

1st Chris Moody

Muskrat Skinning

Women’s Junior

3rd Jenna Rue

2nd Carley Rue

1st Norah Xenides

Muskrat Skinning

Former Dorchester County Champions

1st Mark Flowers, Jr.

Muskrat Skinning

Men’s Junior

1st Alex Dromeberger

Muskrat Skinning

Girl’s Beginner

1st Sydney Hughes

Muskrat Skinning

Women’s International World Championship

5th Sheila Abbott

4th Rhonda Aaron

3rd Mindy Neild

2nd Helen Foxwell

1st Dakota Abbott

Muskrat Skinning

Boy’s Beginner

1st Tyler Dromeberger

Muskrat Skinning

Men’s International World

5th  TJ Abbott

4th Jason Abbott

3rd Corey Abbott

2nd Dusty Flowers

1st JR Abbott